Preben Anker Andersen


Født: 10. nov. 1941

Død: 1. jan. 2006

Tordenskjold nr.: 1865

Niels Juel nr.: 2043

1. nov. 1965

1. nov. 1970

1. nov. 1975

1. okt. 1986

1. sept. 1992

30. nov. 2001

Søløjtnant I

Kaptajnløjtnant

Orlogskaptajn

Kommandørkaptajn

Kommandør

Afgået